2009. július 14., kedd

Kultúr hírmorzsa

Minden településnek, falunak, városnak megvan a saját történelméhez, mindennapjaihoz kötődő históriája, amelyet az ott élők őriznek. Nincs ez másképp kis falumban sem..


Emelem virtuális kalapom blogom olvasói előtt! Ezúttal egy örömteli kulturális eseményt örökítek meg nektek. Ne mondjátok hogy blogomon nem terem babér alternatív témáknak.
A Győrben eltöltött h
ónapok alatt meglepődve tapasztaltam hogy sokan nem tudnak sok mindent eme eldugott kis faluról ahol élek, azaz Noszlopról. Így volt ezzel Bandi mester is, aki bevallotta hogy előttem nem igen tudta hogy létezik az országnak ilyen települése.. S néha én is meglepődve tapasztalom hogy tényleg nem egy ismert helyről származom.
Azonban örömteli esemény az amikor tanáraim megkérdik hogy hová valósi, s hogy ők tudják hogy merre is keressék a térképen, esetleg jártak is a térségbe. Így volt ezzel Mária néni és Bendekovics tanár úr is..

S még örömtelibb esemény mikor ez a kis falu valami nagyot alkot, vagy nagyot nyer. A napokban került kihírdetésre a Pannon legendája fedőnevű nyereményjáték győztese(i).
Ezt a játékot a Pannon indította azzal a céllal hogy a kistelepülések számára is elérhe
tő legyen a mobil internet, illetve felzárkózhassanak.
A játékban az 1500 főnél alacsonyabb népességű települések általános iskolái vehettek részt, három pályaművel.
Ezekben a falu vagy térség legendáját kellet feldolgozniuk, s képes, szöveges forgatókönyvét feltölteni az internetre. A forgatókönyvhöz rövid leírásokat kellet csatolni, amelyben ismertetik a feldolgozott történetet szöveges formában is.
A felkerülő pályaműveket a nagyközönség és a zsűri tagjai- Goda Krisztina, Kamarás Iván és dr. Majorosi Emese értékelte.
A győztes pályázó iskola, az elismerés melett mobil internetes eszközt nyert, illetve a történet megfilmesítését a Pannon jóvoltából.
A pályázatra 55 kistelepülés 69 csapata jelentkezett az ország egész területéről. A pályázatok között kedves és megható történetek mellett régen elfelejtett legendákat is feldolgoztak az iskolások
Természetes
en mint a legtöbb ilyen akcióra szerény falum iskolája is nevezett (Én még emlékszem azokra az iskolai éveimre mikor elhangzott hogy ez is pályázatból van meg az is :) ) Persze azért azt le kell szögeznem hogy mindig is büszke voltam az iskolámba, mert szerintem a térség egyik legmodernebb iskolája, s színvonalas oktatást adott. (Elvégre is nálunk volt/van nyelvi labor, számtektermünk is modern volt, s az épület pedig a falu egyik ékessége lett.)
A helyi csapat Tegye Katalin túrógombócos legendáját dolgozta fel. Ez a történet egy szerencsétlen véletlen folyamán elhalálozó, majd szerencsés véletlenek folyamán feltámadó nemesasszonyról szól.



A Tegyepusztán birtokos Tegyey család egyik nő tagja, Tegyey Katalin a noszlopi Noszlopy Ferenc felesége lett. A nemesasszony jelentős vagyont halmozott fel, kölönösen kedvelte az értékes ékszereket. Halálát valamikor a XVIII. század végén egy torkán akadt túrógombóc okozta. A falu keleti végén emelt, különálló családi kriptában temették. A hideg janáuri napon korán sötétettedett s a kömávesek nem végeztek a sírbolt bejáratának visszafalázásával. Ezt használták ki az éppen a Noszlop környékén tanyázó vándor cigányok. Feltörték hát Tegyey Katalin koporsóját. Ekkor pillantották meg a nyakán ékeskedő gyönyörű nyakláncot. Gondolhatjátok hogy meg akarták szerezni, s elkezdték rángatni, mivel a nyaklánc kapcsa nem adta könnyen magát. A rángatás során a nő torkába szorult falat váratlanul kiesett. S az asszony magához tért.
Mivel a cigányok babonás népek voltak, így hanyatt homlok menekültek a kriptából, még a lámpájukat is a kriptában felejtették.
Tegyey Katalin pedig a lámpával a kezében hazasétált. A gyászoló család s a rokonság éppen halotti tort ült. A nemesasszony két fia a vagyonon osztozkodott, a harmadik a legkisebb félrehúzódva anyját siratta. Nemelyek szerint elsőként a cselédlány ismerte fel Tegyey Katalint, s rögvest szörnyethalt a rémülettől.
Mikor a szobába lépett, gyermekei és a rokonok egy ideig bámultak, aztán kirohantak. Egyedül a legkisebb fiú maradt, aki azt kérdezte tőle : "Anyám, élsz, vagy a szellemed van itt?” A boldog válasz így hangzott: „Elek, édes fiam!” Miután megölelték egymást, Tegyei Katalin elmesélte „feltámadása” történetét. Másnap Noszlopon és a környező falvakban közhírré tették, hogy Noszlopy Ferenc özvegye ezer-ezer forinttal kívánja jutalmazni családi kriptájuk feltörök, élete megmentőit. De senki sem jelentkezett a jutalompénzért. A nemesasszony hét, mások szerint tizenhat évvel élte túl „első halálát”.Tegyey Katalin történetét Eötvös Károly örökítette meg 1901-ben megjelent, Utazás a Balaton körül című művében
.
A feltámadási történetet Noszlopy Gáspár nyugalmazott huszárürngy 1932-ben foglalta írásba. Ő az 1790-es évekre tette a csodás feltámadást. A familiában fennmaradt a kúria nagyszobájaban osztozkodó gyermekei közé belépő nemesasszony első mondata: "Özvegyi jogon tovább vezetem a birtokotm ne vitatkozzatok!" A határozott fellépésről tanúskodó szavakat gyakran idézik még ma is az öregek.


A hosszas internetes szavazás lezárása után (lehet hogy ti is láttátok ezeket az üzeneteket az iwiw üzenőfalon) a zsűrinek ez a kis könnyed történet tetszett meg, mivel fordulatos, könnyeden mesélhető, s legfőbbképen tanulságos történetet.
A nyertes pályázatot így értékelte Goda Kriszina filmrendező : "Örömmel fogadtam a sok színvonalas pályaművet, amelyek közül igyekeztünk a legérdekesebb és legkedvesebb munkát kiválasztani. A noszlopi általános iskolások kerek, könnyen mesélhető történettel jelentkeztek, amely tanulságos befejezésével és néhány vicces jelenetével érdekesen adaptálható filmre

„A győztes forgatókönyvnél különösen fontos volt számomra, hogy a gyerekek maguk játszották el a legendájukat, és ezt fényképezték le. Aranyos volt viszontlátni a gyerekeket ebben a történetben, remélem a film is tetszeni fog majd nekik”- egészítette ki a zsűri indoklását Kamarás Iván színművész.

Végül tehát Noszlop nyerte meg a fődíjat, s a vele járó dicsőséget. Örülök hogy egy ilyen pályázaton eredményesnek bizonyulhattunk, s hogy ezek után, újságolvasó barátaimhoz, ismerőseimhez eljut kicsiny falum neve, s már nem néznek rám kérdően hogy "Noszlop??"
Gratulálok a helyi csapatnak, remek munkát végeztek, s nagyon várom az alkotásból készült filmecskét :) A nyertes pályaműveket itt nézhetitek meg, képekkel illusztrálva http://legendak.pannon.hu/

Ezzel pedig lezárnám a mai kultúr hirperceimet. Köszönöm hogy végigolvastátok bejegyzésemet, a mihamarabbi viszontolvasásig vigyázzatok magatokra nehogy megtikkagyatok ebben a nagy melegben, élvezzétek a nyarat. Sziasztok

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése